Wiedza
Oferujemy Państwu szeroką gamę pomocy projektowych oraz informacji technicznych w zakresie inżynierii budowlanej. Odpowiednia forma graficzna, jak również przystępny sposób przedstawienia treści, zachęcają do korzystania z dostępnych opracowań w codziennej pracy, nauce, w ramach pogłębiania prywatnych zainteresowań, pielęgnowania pasji, czy po prostu w celu poznawania otaczającego nas świata.
Aby ułatwić przeglądanie naszych zasobów, wyróżniono kilka podstawowych kategorii. Zachęcamy do zapoznania się z dostępnymi materiałami.
Konstrukcje
Konstrukcje żelbetowe
Chociaż beton w postaci zbliżonej do znanej nam obecnie stosowany był już w czasach przedchrystusowych na terenie Imperium Rzymskiego (a dokładnie w środkowej części półwyspu apenińskiego), to prawdziwa era podbojów światowego rynku budowlanego przez ten materiał, a zwłaszcza jego udoskonaloną wersję wzmocnioną stalowymi wkładkami w strefie naprężeń rozciągających – żelbet, nadeszła wraz z początkiem lat 50-tych XIX wieku.
Zadziwiające, w jak krótkim czasie ten nowatorski materiał przeszedł drogę od niewielkich łódek wiosłowych, koszy na kwiaty i słupków drogowych, gdzie pierwotnie był wykorzystywany, do odpowiedzialnych zastosowań inżynierskich w budownictwie kubaturowym i infrastrukturalnym, stając się jednocześnie wyznacznikiem modernizmu w światowej architekturze.
Powszechność stosowania wydaje się być wystarczającym pretekstem do stworzenia opracowań dotyczących konstrukcji żelbetowych.
Dostępne opracowania:
1. Belki żelbetowe pracujące na zginanie – nośność graniczna.
Opracowanie zawiera analizę nośności granicznej belki żelbetowej obciążonej momentem zginającym w zależności od wymiarów przekroju poprzecznego belki, klasy betonu oraz pola przekroju poprzecznego zbrojenia rozciąganego, przedstawioną w postaci nomogramów.
2. Publikacja – Wincenty Janowski „Belki żelbetowe w budownictwie mieszkaniowym. Belki współpracujące z płyta stropową. Tablice.” Wydawnictwo UMBRA, Sanok 1993.
Tablice zawierające gotowe do wykorzystania 224 projekty belek żelbetowych, przeznaczone do stosowania w budownictwie mieszkaniowym.
Obliczenia wykonano zgodnie z Polskimi Normami obowiązującymi w roku wydania publikacji:
– PN-82/B-02000 Obciążenia budowli. Zasady ustalania wartości.
– PN-82/B-02001 Obciążenia budowli. Obciążenia stałe.
– PN-82/B-02003 Obciążenia budowli. Obciążenia zmienne technologiczne. Podstawowe obciążenia technologiczne i montażowe.
– PN-84/B-03264 Konstrukcje betonowe, żelbetowe i sprężone. Obliczenia statyczne i projektowanie.
Konstrukcje stalowe
Jeden z symboli światowej rewolucji przemysłowej, katalizator postępu w dziedzinie przemysłu, komunikacji, transportu i budownictwa, prowadzący do głębokich przemian społecznych o zasięgu globalnym, wyznacznik potęgi militarnej i gospodarczej mocarstw XIX wieku, kamień milowy rozwoju cywilizacji, wielkie osiągnięcie epoki industrialnej – o stali można by pisać wiele.
Począwszy od 1856 roku, kiedy Henry Bessemer opatentował konwertorowy proces wytopu stali umożliwiający jej produkcję na masową skalę, ten posiadający wiele praktycznych zalet materiał wciąż cieszy się niesłabnącą popularnością, zwłaszcza w kontekście wykorzystania jego cech wytrzymałościowych w połączeniu z możliwościami kształtowania przestrzennego, przy jednoczesnym uwzględnieniu aspektów ekonomicznych.
Jeśli współczesny świat nie potrafi obejść się bez konstrukcji stalowych, co dopiero nasz serwis!
Dostępne opracowania:
1. Belki stalowe swobodnie podparte – obciążenie dopuszczalne.
Opracowanie zawiera nomogramy pozwalające określić dopuszczalną wartość obciążenia pionowego, które można przyłożyć do swobodnie podpartej belki stalowej o określonej rozpiętości, wykonanej z kształtownika walcowanego, uwzględniając kryterium nośności na zginanie i ścinanie oraz maksymalnych ugięć dla L/250, L/350 i L/500.
Konstrukcje drewniane
Obfitość łatwo dostępnego materiału budulcowego o zadowalających właściwościach fizycznych, korzystne parametry technologiczne, uniwersalność stosowania, a wreszcie zalety natury ekologicznej, energooszczędnej i estetycznej sprawiły, że rozwój drewnianych konstrukcji budowlanych trwa nieprzerwanie od czasów najdawniejszych po współczesność.
Technologia wznoszenia konstrukcji drewnianych aż do połowy XIX wieku podlegała jedynie metodom empirycznym, zależąc w stopniu najwyższym od doświadczenia rzemieślnika, jego kultury i wiedzy technologicznej, a także zmysłu artystycznego pozwalającego architektonicznie kształtować poszczególne układy i elementy konstrukcyjne.
Wprowadzenie metod obliczeniowych stworzyło nowe możliwości projektowania inżynierskiego, stąd pomysł opracowania materiałów wspomagających tych, którzy na co dzień spotykają się z konstrukcjami drewnianymi.
Dostępne opracowania:
1. Belki drewniane pracujące na zginanie lub na zginanie ze ściskaniem – drewno klasy C24, C27, C30, C35.
Opracowanie zawiera analizę nośności belki drewnianej obciążonej momentem zginającym oraz ściskającą siłą osiową w zależności od wymiarów przekroju poprzecznego i smukłości elementu, przedstawioną w postaci nomogramów.
2. Belka wolnopodparta – ugięcia.
Opracowanie zawiera nomogram kolineacyjny służący do wyznaczania niezbędnego momentu bezwładności belki wolnopodpartej obciążonej stałym obciążeniem liniowym, w celu zachowania dopuszczalnego ugięcia, dla przeciętnego drewna iglastego w zwykłych warunkach użytkowania.
5. Belka wolnopodparta – naprężenia.
Opracowanie zawiera nomogram kolineacyjny służący do wyznaczania niezbędnego wskaźnika wytrzymałości belki wolnopodpartej obciążonej stałym obciążeniem liniowym, w celu zachowania dopuszczalnych naprężeń, dla przeciętnego drewna iglastego w zwykłych warunkach użytkowania.
Mechanika budowli
Zwiększające się potrzeby budownictwa, zwłaszcza komunikacyjnego, stały się bezpośrednim bodźcem dla rozwoju nauk ścisłych opisujących w sposób wieloaspektowy pracę konstrukcji budowlanych.
Podejmowane od końca XVII wieku wysiłki wielu wybitnych uczonych, takich jak Robert Hooke (1635-1703), Jakub (1654-1705) i Jan (1667-1748) Bernoulli, Thomas Young (1773-1829), czy Claude-Louis Navier (1785-1836), doprowadziły do stworzenia narzędzi i metod wykorzystywanych obecnie w procesie projektowania konstrukcji budowlanych do analizy zagadnień m.in. z zakresu statyki, dynamiki i wytrzymałości.
Tym samym powstaje potrzeba gromadzenia wybranych zagadnień aktualnej wiedzy w zbiorze opracowań poświęconym szeroko rozumianej mechanice budowli.
Dostępne opracowania:
1. Reakcje, siły przekrojowe i ugięcia belek jednoprzęsłowych.
Opracowanie zawiera wzory matematyczne pozwalające wyznaczyć reakcje podporowe, momenty zginające, siły ścinające, linię ugięcia oraz strzałkę ugięcia belek jednoprzęsłowych o różnych schematach statycznych i przy różnych rodzajach obciążeń, wraz z ilustracją graficzną poszczególnych wielkości.
4. Wahadło.
Wahadło, a szczególnie wahadło matematyczne, jest dzisiaj postrzegane przede wszystkim jako abstrakcyjny mechanizm pozwalający zapoznać się z ruchem okresowym w polu grawitacji ziemskiej. Były jednak czasy, i to niedawno, gdy wahadło miało bardziej materialny charakter, służąc do pomiaru czasu i przyspieszenia, a nawet będąc wzorcem długości.
Jego praktyczne zastosowanie zaczyna się w XVII w. Jako pierwsi w swoich zegarach zastosowali je Christians Huygens w Holandii i Adam Adamazy Kochański w Polsce, przy czym wahadło Kochańskiego zostało zawieszone na zawieszce sprężystej, a Huygensa na jedwabnych nitkach. Rozwiązanie Kochańskiego zostało powszechnie przyjęte i przetrwało do czasów współczesnych.
Wahadło jako miernik czasu było ciągle udoskonalane, aby kres swoich możliwości (a może nie?) osiągnąć w zegarach astronomicznych Shorta produkowanych w latach dwudziestych XX w.
Również w XVII w. inny Polak, chociaż pochodzący z terenu dzisiejszych Włoch, Tytus Liwiusz Burattini, w swoim traktacie wydanym w 1675 r. w Wilnie, „Misura universale”, zaproponował, aby wahadło było wzorcem powszechnej miary – metra katolickiego.
Współcześnie cieszą oko (i ucho) zachowane zegary wahadłowe, a dokładnych wahadeł używa się do wyznaczania przyspieszenia ziemskiego.
Chociaż czas świetności wahadeł minął, warto zapoznać się bliżej z teorią i budową tych jakże dzielnych mechanizmów, które z ogromną precyzją, przez dziesiątki i setki lat, potrafią niezmiennie odmierzać czas.
Fizyka budowli
Analiza zjawisk cieplno-wilgotnościowych zachodzących w obrębie konstrukcji budowlanych i ich poszczególnych elementów odgrywa istotną rolę w procesie projektowania obiektów kubaturowych ze względu na ogromny wpływ, jaki wilgotność i temperatura wywierają na głównego ich użytkownika – człowieka.
Prawidłowa realizacja podstawowego zadania stawianego budynkom, jakim jest ochrona człowieka przed negatywnym oddziaływaniem środowiska zewnętrznego i stworzenie komfortu cieplno-wilgotnościowego, zależy zatem od świadomości natury obserwowanych zjawisk i umiejętności właściwego zastosowania tej wiedzy w praktyce.
Aby ułatwić to zadanie stworzyliśmy zbiór opracowań z zakresu fizyki budowli.
Dostępne opracowania:
Pomoce inżynierskie
W praktyce inżynierskiej pojawia się czasem potrzeba skorzystania z różnych informacji pomocniczych, które choć ważne, stanowią tylko dodatek do opracowania podstawowego.
Poniżej przedstawiamy takie informacje, które nie mieszczą się w zakresie poszczególnych działów dostępnych na naszej stronie, jednak mogą być przydatne, być może nie codziennie, a tylko w szczególnych okolicznościach.
Dostępne opracowania:
2. Tablice pomocnicze – Pole przekroju poprzecznego prętów w płycie.
Tablica przedstawiająca pole przekroju poprzecznego prętów w płycie [cm2/m szerokości płyty] dla średnic: 4,5; 5; 5,5; 6; 8; 10; 12; 14; 16; 18; 20; 22; 25; 28; 32; 40 [mm], o rozstawie osiowym: 7; 7,5; 8; 9; 10; 11; 12; 12,5; 13-33 (co 1) [cm].
Materiały różne
Budownictwo jest dziedziną wiedzy wyjątkową ze względu na swoją interdyscyplinarność. Korzysta bowiem z wielu zagadnień matematyki, fizyki (mechanika, wytrzymałość materiałów), chemii (głównie w odniesieniu do materiałów budowlanych), nauk o Ziemi (geologia, hydrologia, geodezja), natomiast praktyczne ich wykorzystanie wymaga odwołania się do szeroko rozumianych zagadnień technicznych i technologicznych. Niezwykle istotnym aspektem działalności inżyniera jest również praca z ludźmi.
Stąd różnorodność tematów, poruszanych w niniejszym dziale, będących wypadkową zainteresowań prywatnych i zawodowych. Mamy nadzieję, że będą one zarówno przydatne, jak i motywujące do własnych dociekań.
Dostępne opracowania:
1. Wisząca kładka na rzece San w Sanoku – materiały historyczne – 02.05.2014.
Fotografie i opis techniczny wiszącej kładki przez rzekę San w Sanoku – materiały archiwalne z roku 1989.